| AntoniaOrman a întrebat:

Peste cateva luni urmeaza sa zbor pentru prima oara cu avionul. Puteti sa imi spuneti detalii despre procurarea biletului,ce trebuie sa faci in aeroport,ce NU ai voie sa iei sau sa faci in avion, ce nu ai voie sa ai in bagaj. Multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Biletele le cumperi macar cu 1 luna inainte online direct de pe site ul companiei cu care vrei sa zbori sau de la agentie, fie ea online sau offline.

Daca iti cumperi bilet la o companie low cost ai grija sa iti cumperi bagaj pentru ca nu este inclus si sa iti faci checkin ul online pentru ca te va costa la aeroport.

La aeroport trebuie sa ajungi cu 2 ore inainte de zbor, mergi la ghiseu de check in al companiei de zbor sa iti iei biletele daca e cazul si sa lasi bagajul de cala. Apoi treci prin filtru de securitate si te intrepri catre poarta de unde pleaca avionul.

In bagaj nu ai voie cu lucruri interzise bineintele, droguri arme.

In bagajul de mana nu ai voie lichide, obiecte ascutite, taioase.

In avion nu ai voie sa folosesti apartura electrica, deloc in timpul aterizarii si decolarii si doar pe modul special avion in timpul zborului

| AntoniaOrman explică (pentru suntserios):

Cum adica nu ai voie cu lichide in bagajul de mana? Adica nu ai voie sa aduci apa in avion? Pai si daca in timpul zborului iti e sete ce bei?

| suntserios a răspuns (pentru AntoniaOrman):

Nu, la controlul de securitate nu ai voie cu niciun recipient de lichid mare mare de 100ml.

Iti cumperi apa din duty free ul aeroportului dupa ce treci de securitate sau ceri in avion. Daca nu e low cost primesti gratis apa, suc, cafea

| AntoniaOrman explică (pentru suntserios):

Multumesc,ti-am dat funda. Dar ar mai fi o intrebare: Am auzit ca nu ai voie cu animale. Este adevarat?