Întrebare recomandată | Sergiu72 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti cum se desfasoara o licitatie pentru locul de parcare de domiciliu? Se liciteaza cu o suma care va reprezenta taxa anuala pentru acel loc sau acea suma la care se ajunge va reprezenta o taxa unica, urmand ca mai apoi sa se plateasca o taxa anuala standard? In Oradea, s-au licitat locuri de parcare ajungandu-se la sume aberante. În urma licitaţiei în trei, un loc de parcare din cartierul Rogerius a ajuns să fie ofertat la 2.500 de lei. Asta inseamna ca cel care a castigat licitatia va plati anual 2.500 lei, sau aceasta suma e platita o singura data la atribuirea locului, urmand ca taxa anuala sa fie cea standard aprobata prin HCL. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect il afli doar citind HCL Oradea privind licitarea locurilor de parcare.
De regula suma la care s-a ajuns prin licitatie reprezinta taxa pentru atribuirea si folosinta locului de parcare pe primul an, pe anii urmatori se plateste doar taxa stabilita prin hotarare a CL.

1 răspuns:
| Andreeadeeabiatha a răspuns:

Nu acesta este pretul care il platesti pentru a cumpara locul de parcare si dupa daca tu reusesti sa-l cumperi la licitatie iti da mai multe informatii despre el. Cum ar fi taxa daca nu o spune inainte de licitatie. Sper ca ti-am fost de ajutor