| demi98 a întrebat:

Voiam sa va intreb daca este adevărat ca prin lege, in cazul in care un echipaj rutier ma oprește sa zic pentru folii neomologate sau becuri arse sau orice alta defecțiune la mașina, am la dispoziție 5 minute pentru a remedia problema respectiva si nu rămân fără talon sau respectiv nu primesc amenda?
Este adevărat?
Am încercat sa caut respectiva lege sa ma informez însă nu am găsit ceva prompt, doar forumuri cu diferite povesti.
Am la dispoziție 5 minute prin lege pentru a remedia orice problema la mașina (folii prea închise, pe stopuri, becuri arse, in general motivul opririi) pentru a nu rămâne fără talon si a nu primi amenda?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere legala.
In orice caz, daca remediezi imediat o defectiune, nu iti va mai fi retinut certificatul de inmatriculare, in schimb poti fi amendat. Am in vedere ca actul se retine pana la remedierea defectiunii sau, cum este in cazul expus, sa dai jos foliile, dar fapta contraventionala exista si a fost constatata de politist. Sigur ca politistul poate da si avertisment in asemenea cazuri, daca este vorba de incalcari usoare. Pentru defectiuni mai grave sigur ca va da amenda si acestea nu pot fi remediate pe loc (directie, frane, etc) astfel ca iti va fi retinut si certificatul de inmatriculare.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu de nicio astfel de prevedere in lege. e doar la latitudinea agentului daca te lasa sa faci modificarea pe loc sau nu

| LoveSleep a răspuns:

Nu prea cred ca exista o lege de genul "poti, dar daca te prindem...". N-are niciun sens. Ori e lege, ori nu.
Dar cine stie, suntem in Romania, te poti astepta la orice.