| paint9 a întrebat:

Salut, vreau să comand un telefon de pe aliexpres în valoare de 120$ total, vreau să știu dacă trebuie de platit taxe cum se plătesc ele?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Daca e sub 150 euro platesti doar TVA.

http://madalinliviu.ro/wp-content/uploads/limite-taxe-vamale-si-tva-l.png

4 răspunsuri:
| Alice85 a răspuns:

Mai bine ia-ti de pe ebay sau gearbest, din magazinele cu depozit in Europa si nu mai platesti taxe.

| mihai69 a răspuns:

Da, plătești taxa de import (dacă e mai scump de 150€) plus TVA. TVA vei plăti ȘI pentru valoarea transportului.
Toate taxele le plătești la Poștă, când mergi să iei pachetul, compania Poșta Română fiind și comisionar vamal.

| xYonasuper a răspuns:

Normal ca trebuie sa le platesti, le trimiti prin email

| Radu284 a răspuns:

Depinde cum si ce declara aia.
In principiu, daca este peste 10 euro trebuie sa platesti taxe, iar daca il trimit cu DHL mai vor si jegurile alea un milion (sau mai mult) in plus, ca sa iti faca ei formalitatile de vama.