| Pop_Radu_1992 a întrebat:

Salut vreau sa fac școală de șoferi știe careva dacă e obligatoriu sa ai 10 clase?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii, important este sa stii citi si scrie, astfel ca nu este obligatoriu sa ai 10 clase.

| anonimg a răspuns:

Încă nu s-a dat legea asta. Cred. Dar ca sa te asiguri poti sa întrebi scoala de soferi unde vei merge (sau oricare alta) prin e-mail sau telefon.
Sau poti sa mergi personal chiar la politie acolo unde se depune dosarul pentru susținerea examenului pentru permis si sa întrebi angajatul de la ghișeul respectiv. Este de datoria lui să iti de-a orice informatie legată de actele care trebuie să alcătuiască dosarul. Mergi cu încredere. Eventual i-ați si un pix si o hârtie în caz ca nu au ei scris pe un bilet toate actele necesare. Mergi cu încredere.
Eu știam că este obligatoriu minim 4 clase.
Succes la scoală și la examen!