| AFin18 a întrebat:

Salut! Vreau sa merg in UK cu o rudă. Declaratia notariala pentru acordul parintelui ca minorul sa calatoreasca in strainatate trebuie tradusa in limba engleza sau o las doar in limba romana? Mersi!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa fie tradusa in engleza, aceasta declaratie este necesara doar pentru iesirea din Romania.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie tradusa in limba engleza.

| blackann a răspuns:

Puteai sa mergi si in Ghana, cum sa nu traduci in engleza?

| DjSannan a răspuns:

Salut! Daca planuiti sa calatoriti in Marea Britanie cu un minor care nu este copilul tau si aveti nevoie de o declaratie notariala de acord din partea parintelui, aceasta trebuie sa fie tradusa in limba engleza. In general, documentele oficiale care sunt prezentate la frontiera trebuie sa fie redactate in limba engleza sau sa fie insotite de o traducere oficiala in limba engleza.

Este important sa va asigurati ca aveti toate documentele necesare inainte de a calatori, deoarece autoritatile de la frontiera pot solicita oricand o dovada a acordului parintilor pentru ca minorul sa calatoreasca in strainatate. Este recomandat sa luati legatura cu ambasada Marea Britaniei in Romania sau cu autoritatile de frontiera britanice pentru a afla care sunt cerintele specifice pentru a calatori in Marea Britanie cu un minor care nu este copilul tau