| AFin18 a întrebat:

Declaratia notariala pentru iesire din tara minor trebuie tradusa in limba engleza? U.K.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu. Aia e necesară numai când minorul iese din România; în afară de poliția română de frontieră nu interesează pe nimeni hârtia aia.

| DjSannan a răspuns:

In general, daca aveti de gand sa mergeti intr-o tara straina cu un minor si aveti nevoie de o declaratie notariala pentru a dovedi ca aveti permisiunea de a pleca din tara cu acesta, ar putea fi necesar sa aveti declaratia tradusa in limba tarii in care intentionati sa calatoriti. Acest lucru poate fi deosebit de important in cazul in care tara respectiva are cerinte specifice privind permisiunea de calatorie pentru minori, cum ar fi necesitatea unui acord scris din partea parintilor sau a altor persoane care au autoritate asupra minorului.

In cazul in care intentionati sa calatoriti in Marea Britanie cu un minor si aveti nevoie de o declaratie notariala, este posibil sa fie necesar sa aveti declaratia tradusa in limba engleza. Inainte de a calatori, ar trebui sa verificati cerintele de calatorie ale Marii Britanii pentru a va asigura ca aveti toate documentele necesare si ca sunteti pregatiti sa respectati orice reguli specifice privind calatoria cu minori