| xAlly a întrebat:

Vreau sa plec in Germania cu avionul dar nu stiu daca la aeroport este nevoie doar de buletin sau de buletin si pasaport. Sunt major. Trebuie sa-mi fac pasaport ca sa pot pleca? Multumesc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport atat timp cat circuli in UE

| Xsleyder007 a răspuns:

Salut eu am 15 ani și am plecat anul trecut în Anglia cu Unchiul meu mi-a trebuit buletinul si pașaportul
Si neapărat să ai același nume cu acea persoană cu care mergi în rest nimic
Cu placere pentru ajutor Funda?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Xsleyder007):

Cine si de ce ti a cerut pasaport pentru UK?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Germania face parte din UE, la fel ca si Romania, asa ca n-ai nevoie de pasaport, este destul sa ai carte de identitate.
Cu buletin de identitate nu se poate calatori in strainatate si, de altfel, BI nu se mai fac din 1995.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6^1
  (1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."
"

| darrio2007 a răspuns (pentru Xsleyder007):

Visezi copile! In U.E nu ai nevoie de pasaport. Cu atat mai putin, nu conteaza chestia cu numele.Procură sa ai. Ca minor, in cazul tau. Nu vorbi fara sa stii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este suficient dacă ai C.I. valabilă ( SAU Paşaport valabil ).
Nu ai nevoie de ambele.

Toate cele bune!