| Mamamare a întrebat:

Hello TPU. As dori sa stiu ce trebuie sa fac daca vreau sa plec din tara cu avionul si eu sunt minora, vreau sa plec insotita de mama mea. Am nevoie doar de imputernicire, sau mai am nevoie si de altceva(in afara de pasaport/buletin)? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005 ai nevoie de cartea de identitate ori pasaport si de o declaratie autentificata a tatalui, in care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica ca insotitor major pe mama ta. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Mamamare explică:

Multumesc OneGentleman.

| OneGentleman a răspuns:

Ca sa poti calatorii in spatiul uniunii europene ca si minora ai nevoie de cineva de minim 16 ani, in cazul in care esti insotita de mama ta este cel mai binehappy
Zbor placut happy

| Casandra88 a răspuns:

Pai poti pleca si cu buletinu dar iti trebuie o cerere de la celalalt parinte precum ca e de acord sa parasesti tara. Sperc ca te-am ajutathappy

| cristidan1 a răspuns:

Eu stiu ca nu ai avea nevoie doar de imputernicirea tatalui dar nu sunt sigur daca este aceeasi chestie si cu avionul cauta niste siteuri ale unor companii aeriene informeaza-tewinking

| Dumitru_Tudor_1992 a răspuns:

Nu trebuie decat pasaportul eventual si buletinulsi o persoana adulta alaturi altfel nu poti trece! Calatorie placuta