| Claucs a întrebat:

Salutare!
Acum 6 zile mi-a fost retinut permisul de conducere in vederea suspendarii acestuia pentru ca am circulat cu un autovehicul cu joc excesiv la mecanismul de directie si respectiv fum excesiv( da ma rog, orice diesel scoate fum cand il accelerezi in 5000 rpm).
Ceea ce vreau sa stiu este daca imi pot prelungi dovada, am mare nevoie de permis.
Acolo scrie ca am savarsit o contraventie si am inteles ca daca nu e infractiune nu prea se poate prelungi.
Astept raspunsuri! Multumesc!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu au trecut 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie atunci poti depune o plangere contraventionala si permisul iti va fi restituit pana la judecarea plangerii.
Daca plangerea iti va fi respinsa atunci va trebui sa predai permisul si sa efectuezi perioada de suspendare a dreptului de a conduce.

| mgtow a răspuns:

Si tu gheorghe cum pu. mea fortezi motoru la 5000 rpm. Acum foloseste busu si nu poti prelungi nimic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o contestatie si posibil sa iti dea permisul pana la verdict... dar probabil vei pierde contestatia si in final tot vei ramane fara permis si vei.plati si cheltuieli de judecata

| Claucs explică (pentru suntserios):

Dar nu pot face o contestatie cum ca masina nu este inscrisa pe numele meu si nu am stiut ca are probleme la directie?
Inteleg ca mi-au luat certificatul si amenda contraventionala 1300 lei. dar permisul ce naiba.

| suntserios a răspuns (pentru Claucs):

Ce naiba? Pai codul rutier de ce nu il stii?

Ia vezi Art. 102 OUG 195/2002

(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:

b) conducerea vehiculului cu defecţiuni grave la sistemul de frânare sau la mecanismul de direcţie, constatate de poliţia rutieră împreună cu specialiştii Registrului auto Român;

| Claucs explică (pentru suntserios):

Nu sunt obligat sa stiu codul rutier, dar masina nu este pe numele meu, deci practic nu prea aveam de unde sa stiu ca are probleme la mecanismul de directie.
Dar daca fac contestatie si mi se restituie permisul pana la decizie, sazicem ca procesul va tine o luna, in luna aceea voi avea permis, atunci voi ispasii pedeapsa ramasa sau se va suspenda si voi ispasii continuarea ei adica luna in care voi avea permis se va pune la pedeapsa sau o voi ispasii separat?

| suntserios a răspuns (pentru Claucs):

Cum adica nu esti obligat sa stii codul rutier? Conduci fara permis sau ai luat permisul pe spaga?

Cand esti la volan esti raspunzator pentru masina pe care o conduci. E atat de simplu.

Daca faci contestatie ti se inapoiaza permisul pana la solutionare contestatiei. Bineinteles daca pierzi vei ramane fara permis cele 90 zile nicidecum nu se la scadea perioada cat a durat contestatia

| Claucs explică (pentru suntserios):

Ma refer ca stiu ce trebuie sa fac in trafic, dar nu sunt obligat sa stiu sanctiunile.
Pai si de obicei cam cat dureaza solutionarea?
Si unde s-ar ajunge cu cheltuielile de judecata?

| Claucs explică (pentru Claucs):

Nu mai raspunde nimeni?

| Deserth a răspuns:

Ia blecicleta frate, asta nu scoate fum