| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am două întrebări în legătură cu profesia de procuror.
1. După ce îți termini studiile la INM și treci examenele, pe baza rezultatelor te vor repartiza ei la un parchet? Primești direct loc de muncă?
2. Cum îți alegi ce fel de procuror vei fi? Adică procuror de urmărire penală (cel care administrează probele în dosar, care colaborează cu poliția 《și cu medicii legali in cazuri de criminalistică》, cel care ia mărturii vinovaților sau complicilor, cel care efectiv dă în urmărire penală pe un criminal, cel care poate aresta timp de 24 de ore pe un suspect, cel care participă la locul crimei etc.) sau procuror judiciar (stă doar în sala de judecată și îi spune ce are de spus judecătorului în ședință ca vinovatul să aibă pedeapsa cea mai mare)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, vei fi repartizat la un parchet de pe langa o judecatorie, in ordinea mediilor poti sa alegi din locurile libere de la aceste parchete.
2. Dupa repartizare faci un stagiu de 2 ani, ca procuror stagiar si in aceasta perioada indeplinesti numai anumite atributii, sub supravegherea procurorului indrumator, conform art.23, alin.2 si urm. din L.303/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Procurorii stagiari au dreptul să pună concluzii în instanţă, să efectueze şi să semneze acte procesuale şi procedurale, sub coordonarea unui procuror definitiv.
  (2^1) Procurorul stagiar emite opinie consultativă care se motivează şi rezolvă lucrările date în sarcina sa de prim-procurorul parchetului de pe lângă judecătorie.
  (2^2) Judecătorii şi procurorii stagiari nu au dreptul să dispună măsuri privative sau restrictive de libertate.
(3) Soluţiile procurorilor stagiari sunt contrasemnate de procurorii care îi coordonează."
Abia dupa stagiu si definitivare procurorul are toate drepturile si va efectua atributiile stabilite de prim-procurorul parchetului.

| fyp a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc! Legat de alegerea dintre a fi un procuror de urmărire penală și unul judiciar știi ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fyp):

Alegerea aceasta se poate face doar mai tarziu, dupa ce esti promovat in instantele superioare judecatoriei (tribunal, Curte de Apel, etc).

| fyp a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc din nou! happy

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum îți alegi ce fel de procuror vei fi?"

iți dorim succes la bac, apoi la admitere la drept apoi la absolvire apoi la admitere in magistratură apoi,... apoi

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Eu chiar cred că unii dintre voi aveți niște frustrări interioare la ce răspunsuri impertinente dațilaughing

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Tu știi ce-i aia "impertinent"? eu cred că habat n-ai!

am fost la obiect când ți-am urat succes la cele 6-7 etape de parcurs până să ajungă cineva (nu tu) procuror.

Așa spui tu "merci"?

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Se vede după răspunsurile tale că ești nefericit cum ai ajuns în viață. Și apropo, eu știam de celelalte etape, nu trebuia cineva să mi le reamintească, iar până la urmă cine nu le știe? Normal că trebuie să promovezi examenul de bacalaureat și cel de admitere la Drept, să fii licențiat în drept ca mai apoi să ai permisiunea să dai la INM și pentru cunoștința ta, sunt multe alte etape și cerințe pe care trebuie să le îndeplinești, nu sunt doar cele pe care le-ai precizat în răspunsul tău sarcastic și, încă o dată, impertinent pentru că nu ai răspuns la ce întrebare am pus. Puteai pur și simplu să ignori întrebarea, nu trebuie să luminezi tu pe nimeni cu astfel de întrebărilaughing Uită-te la ce răspuns mi-a dat cealaltă persoană. Așa da!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

"puteai pur și simplu să ignori " - in nici un caz!

prostia și fudulia merg mână in mână și asta deranjează. Răspunsul - la fel ca și intrebarea - sunt absolut inutile. Mai bine intrebai cu să abordezi subiecutl de bac la română că nici măcar asta nu știi

https://www.tpu.ro/......trebuie-a/

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Văd că îți place să continui cu întrebări impertinentelaughing Faptul că a existat o confuzie din partea mea la acel al doilea subiect de la examenul de bacalaureat nu spune absolut nimic despre intelectualul meu și nu spune nimic despre șansele mele la acest examen, iar pentru bucuria ta ( că văd că ești foarte interesat laughing ) am luat 9.30 la simularea din martie, dar cred că nu mă crede cineva care scrie,, in nici un caz" în loc de,, in niciun caz". Prostia e mare!

| fyp a răspuns (pentru fyp):

Cu răspunsuri impertinente* Dar întrebările tale cred că tot asa sunt după felul în care reacționezi

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

~ am luat 9.30 la simularea din martie~

wow, lăcrămez de emoție, ai simulat "intelectualtul" ce zace in tine ...Prostia e mare! că bine zici!

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

,,lacramez",,,simulat",,,intelectualtul" laughing Poți să incetezi că deja ai dovedit ce aveai de dovedit. E ok.

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

" fyp explică: ...nimic despre intelectualul meu"

ei mami, deja ai uitat ce-ai scos din puțul gândirii?

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Ai dovedit ce ai avut de dovedit,,, intelectualtule''! Să nu știi să scrii câteva cuvinte la o vârstă înaintată (presupun) e cu adevărat jenant și penibil.