| Freddy_Freddy_1993 a întrebat:

Am avut un dosar penal penteu conducere auto neinmatriculat. Intrebarea este urmatoarea. Am primit un plic ca am de efectuat 40zile munca in folosul comunitatii iar pe 16.06 am fost chemat la tribunal pentru confirmare renuntare urmarire penala. Ieri am primit un plic in care zice cam asa "va comunicam alaturat copie minuta penala pronuntata la data de 16.06 de Judecatoria Alexandria. Im baza art.318 admite cererea de confirmare a renuntarii la urmarirea penala, formulata fe procuror in dosarul nr...constata legalitatea si temeinicia solutiei de renuntare la urmarirea penala dispusa prin ordonanta din 24.04 in dosarul de mai sus, pe care o confirma. Definitiva." Cum as rezolva sa iau permisul? Am prestat si cele 40 zile. Am si adeverinta. Luni o duc la parchet.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai avut permisul suspendat sau interdictie de a conduce (prin sentinta), atunci trebuie sa aastepti sfarsitul perioadei de suspendare.
Daca n-ai avut permisul suspendat sau interdictie de a conduce, atunci poti cere chiar si maine carnetul, daca s-a lua act oficial despre executarea orelor de munca primite prin sntinta.