| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am intrat la liceu si as vrea sa ma transfer la o profesionala cand incep cursurile pentru ca liceul la care am intrat este la 40 de kilometrii de cartierul meu si nu imi convine sa fac atata naveta. Si vreau sa stiu daca trebuie sa dau diferente sau ceva examene si cum trebuie procedat mai exact pentru acest transfer? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera la profesionala dupa inceperea anului scolar si nu trebuie sa sustii examene de diferente, avand in vedere ca n-ai la ce materii sa sustii examene.
Conform art.144, alin.(4) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"(4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;"

1 răspuns: