| Bitterrr a întrebat:

Salutare! Daca sunt la profesionala in clasa a IXa, si vreau sa ma transfer la liceu (profesionala si liceul sunt in aceeasi incinta) pot daca am media mai mare decat ultimul din acea clasa anumita? Trebuie sa repet clasa, sa dau cc test?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera doar in vacanta de vara si tot in clasa a IX-a. Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| Bitterrr explică (pentru Ioandelasal):

Deci ma pot transfera in vacanta de vara la liceu si nu trebuie sa dua nimic, pot continua in clasa a 10a, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bitterrr):

Nu poti intra in cl. a X-a ci numai in cl. a IX-a, ti-am spus foarte clar, la fel de clara este si prevederea citata.