| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Am o prietena ce a terminat facultatea in Romania dar ea este din Republica Moldova.

Inainte de finalizarea facultatii a ramas insarcinată, fară a avea cetatenia romana inca sad exista posibilitatea de a naste aici?

Ar putea sta in tara datorita copilului? Ea sa primeasca un permis de sedere sau altceva? Copilul ar putea primi cetatenie instant?

Facultate este finalizata iar permisul de sedere este expirat, stiam ca ar putea veni doar pentru 3 luni, insa ma gandesc daca ar putea naste aici, ar ramane, macar o perioada.

Ea nu a lucrat in Romania deloc, s-a concentrat doar pe facultate si apoi a aparut bebe dintr-o mica neatentie, l-au pastrat, se iubesc amandoi, acum bebe are 8 luni in burtica, dar financiar este mai grelut, lucrand doar tatal. Exista posibilitatea de a primi un mic spor? Copilul ar avea alocatie?

Ea ar dori sa lucreze dupa cateva luni, de acasa, terminand facultatea de Informatica, dar pana va mai creste bebe ar putea avea un mic ajutor de la stat sau de undeva?

Unde as putea merge sa intreb toate aceste lucruri pentru a primi un raspuns sigur, in cazul in care dv nu sunteti siguri sau nu stiti?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal este cetatean roman si il recunoaste dupa nastere atunci copilul se poate naste in Romania si va deveni cetatean roman, fiind pe numele tatalui. De asemenea va beneficia de alocatia de stat pentru copii.
Daca prietena ta este de nationalitate romana putea si poate obtine cetatenia romana destul de repede.
Doar daca tatal nu este cetatean roman copilul nu poate avea cetatenie romana.
Pentru detalii poti citi sau sa citeasca prietena legea cetateniei romane, nr.21/1991, republicata in 2010, cu modificarile si completarile ulterioare, o gasesti pe internet.

3 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

O căsătorie în regim de urgență ar rezolva problema parțial, dar mai ales din cadrul rudelor fetei din Republica Moldova?, să caute strămoșii români, apoi să facă demersurile legale pentru obținerea de cetățenie română.

| Darius50boss a răspuns:

Complicat

| rwqrwqrqwrqwrw a răspuns:

Mai bine sa-l nasteti in Moldova, sa va mutati si dvs acolo.