| Catalin77945 a întrebat:

Deci daca un cuplu se muta in strainatate,lucreaza etc si unul dintre parinti poate sa obtina cetatenia acelei tari si o obtine eventual,cand acel cuplu va naste un copil, copilul va avea cetatenia tarii respective sau cetatenie romaneasca, sau ambele, sau cum functioneaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare tara poate avea reguli diferite pentru cetatenie.
Sunt 2 reguli principale pentru cetatenie: dupa cetatenia parintilor sau dupa locul nasterii. O combinatie a celor doua (copilul se naste intr-o tara din parinti cetateni ai altei tari) poate duce la obtinerea cetateniei ambelor tari, de ex. daca prima tara acorda cetatenia dupa locul nasterii si a doua dupa cetatenia parintilor. Sigur ca parintii pot opta in asemenea caz, ce cetatenie aleg pentru copil sau daca aleg ambele cetatenii.
Acesta este si cazul copilului nascut din cetateni romani pe teritoriul unei tari ce acorda cetatenia dupa locul nasterii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de tara.
sunt tari care acorda automat cetatenia daca un copil se naste acolo indiferent de parinti

sunt tari care acorda cetatenia acolo unde ne naste daca un parinte are deja cetatenia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca se aplica ius soli sau ius sangvini

In Romania se aplica ius sangvini, in situatia pe care ai descris-o tu, copilul dobandeste cetatenia romana daca cel putin un parinte are cetatenie romana, dar in functia de reglementarea din tara respectiva situatia poate sa difere