| bgd18 a întrebat:

Salutare,am si eu o intrebare. Vreau sa aduc niste marfa(imbracaminte) din Ungaria si ma interesa ce acte am nevoie, ce taxe platesc..si altele.Cantitatea de marfa e maricica, o sa cumpar de 2000 E..deci..or sa fie ceva kg.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dumneata nu faci import ci achizitie intracomunitara, conform normelor UE, si nu ai ce cauta la VAMA decat in cazul in care aduci produse accizabile, iar faptul ca vei cumpara de la hipermarketuri gen METRO, TESCO etc. nu te va afecta cu nimic. Unitatile de unde achizitionezi marfa va elibereaza factura si in baza acestora nu aveti nevoie sa mai aveti si altceva in momentul in care trecti granita, atata tot de ce aveti nevoie pentru a dovedi ca marfa este procurata in mod legal.