| Sbv92 a întrebat:

vreau sa aduc haine de firma din strainatate(Ungaria..mai precis), voiam sa stiu ce taxe se percep la vama..etc.O sa vand produsele online, e nevoie de autorizatie sau ceva pentru asta? Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece ambele tari sunt in UE nu se percepe nici o taxa la vama.
Pentru a comercializa produsele printr-un magazin online ai nevoie de o firma cu acest obiect de activitate, cea mai simpla forma juridica de firma fiind SRL. Pentru infiintare primul pas este sa mergi la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau, pentru rezervarea denumirii firmei si aici vei primi toate informatiile necesare, inclusiv iti pot face actul constitutiv al firmei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se percep taxe nefiind vama catre Ungaria si noi fiind in UE. Este doar un post de politie. Ideea este ca aducand multe iti trebuie sa ai documente pe ele (factura) si sa ai o firma unde sa scazi facura. Daca aduci zece bluze, pantaloni, etc, nu te baga nimeni in seama. Daca aduci un sac incep intrebarile.