| SoulOnFire a întrebat:

Salutare. As vrea sa stiu cati dintre voi stiu de legea ACTA si cel mai important, vreau sa stiu daca s-a aprobat sau daca o sa se aprobe. As vrea un raspuns concret, va rog si daca se poate si un link catre informatie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o lege ACTA. ACTA este un tratat comercial, care urmeaza sa intre in discutia Parlamentului European, in luna iunie. Acesta va decide daca ratifica ori nu tratatul. De asemenea, dupa aceea, va fi discutat si in Parlamentul Romaniei. Abia dupa ratificare(daca o sa fie ratificat) prevederile lui o sa fie transpuse in legislatia romana si se vor aplica. Numai bine!

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Din câte știu, luna asta ar trebui să intre iar în discuții și probabil că o să pice definitiv. Dar există deja alt proiect de lege mai agresiv care ne pândește după colț.

| Dudyy a răspuns:

Buna. Legea Acta nu s-a aprobat, insa un prieten a zis ca acta ''va reveni'' sub un alt nume insa a zis ca nu va fi in curand. Insa pana atunci sa ne bucuram de net :X

| doc70 a răspuns:

ACTA s-a anulat! Stai linistit ca dupa atatea scandaluri s-a anulat chiar daca au semnat multe tari pentru. Funda?