| SingleForOne a întrebat:

Salutare!
Cum se poate afla cine și cum folosește banii din primărie pentru lucrurile publice?
Cine și cum se poate denunța legal un primar pentru lucrurile prost făcute?
Cum aș putea face o petiție pentru a atrage atenția din partea localnicilor?
Primarii din comună tot promit că vor face străzile (de 4 mandate încoace, primari diferiți), dar au făcut câte 1 sau 2 străzi per mandat. Tot în fiecare mandat, fiecare, au turnat balastru pe străzile publice, incluzând strada unde locuiesc și aduce un buldozer să niveleze balastrul. Lumea tot le spune să facă asfalt peste tot, este mai bine pentru toată lumea, dar nu înțeleg de ce nu fac acest lucru (în afara celor posibile, de ex: deturnare de fonduri).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In fiecare an se intocmeste si aproba de Consiliul local bugetul (venituri si cheltuieli, inclusiv pentru investitii) pentru anul viitor, la fel se raporteaza veniturile si cheltuielile anului trecut, asa ca se poate vedea pe ce s-au cheltuit banii.
Denuntulpentru vreo infractiune comisa de primar se poate face de catre oricare cetatean al comunei, bineinteles daca are vreo proba, altfel poate fi acuzat el de inducere in eroare a organelor judiciare.

| Wr3nch a răspuns:

Ca sa deturnezi fonduri trebuie intai sa le ai, si asfaltarea in comune nu a fost niciodata o prioritate. In satul meu de origine a durat 8 ani de exemplu, pentru ca nu aproba nimeni fonduri.