| Xenoverse1 a întrebat:

Salutare, dacă merg in drumeție la deal in afara orașului imi trebuie declaratie pe proprie raspundere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca dealul apartine ori nu localitatii de domiciliu sau altei localitati, ce nu este in zona metropolitana.
Daca apartine localitatii de domiciliu sau altei localitati din zona metropolitana atunci n-ai nevoie de declaratie. Daca nu apartine ai nevoie de declaratie.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt case de pariuri in vârf de deal?! Daca e zona metropolitana nu trebuie
https://www.auto-bild.ro/......83792.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie declarație, mai ales pe deal!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti trebuie, pentru ca iesi din localitatea ta.

| JicaContra a răspuns:

Cica, ca 30km poti sa iesi linistit in afara orasului de, domiciliu

| Xenoverse1 explică (pentru Violleta2022):

Eronat, nu imi trebuie declaratie numai daca ma deplasez mai mult de 30 km.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Total gresit si te vei convinge cat vei platii amenda.
Daca drumetia aia te scote din localitate dupa 1 km, tot ai nevoie de declaratie, fiindca esti in alta localitate si conform legii, ai nevoie de declaratie.
Kilomerii nu sunt mentionati in lege, doar "alta localitate"

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Hai sa-ti explic ca tot nu pricepi!
Intre Minicipiul Braila si Municipiul Galati sunt doar 16km pe soseaua de pe dig. Dupa cum vezi, sunt 2 minicipii mari, nu sate, nu comune, ci orase mari dintr-un municipiu, distanta dintre ele fiind sub 30 km si totusi ai OBLIGATIA sa ai acea declaratie.
Sper ca ai inteleg acum, de ce este obligatoriu sa ai declaratie cand pe buletin scrie un oras si tu te deplasezi in alt oras, avand nevoied e declaratie.