| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,
Daca sotii construiesc un imobil pe un teren ce este bun propriu pentru unul din soti,fiind dobandit inaintea casatoriei,imobilul,la final va deveni bun comun automat (fiind construit dupa casatorie), ori va trebui sa se solicite acest lucru? multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa transmita dreptul de proprietate, este destul daca ii transmite dreptul de folosinta.
Si constructia o pot intabula asa cum ti-am spus prima data, fiecare cate jumatate.
Constructia ramane celui care are proprietatea asupra terenului dar va trebui sa-l despagubeasca pe celalalt sot cu jumatate din valoarea contructiei, in caz ca ar divorta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui ca sotul proprietar al terenului sa transmita jumatate din terenul aferent constructiei in folosinta celuilalt sot, pe durata existentei constructiei si apoi ambii soti sa solicite intabularea constructiei pe amandoi, in cote egale (cate 1/2 fiecare).

| MaIntereseaza01 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acest teren este dat printr-un proiect, gen 'prima casa'! Se poate ca sotul sa cedeze jumatate in favoarea celuilalt? Altfel, daca nu se face treaba asta inaintea demararii constructiei, aceasta in final va ramane sotului care are drept asupra terenului?

| MaIntereseaza01 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Terenul este dat printr-un program gen 'prima casa', se poate ca sotul proprietar sa transmita jumatate din teren celuilalt? Altfel, daca nu se face acest transfer inaintea demararii constructiei, aceasta la final va ramane sotului proprietar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MaIntereseaza01):

Nu este nevoie sa transmita dreptul de proprietate, este destul daca ii transmite dreptul de folosinta.
Si constructia o pot intabula asa cum ti-am spus prima data, fiecare cate jumatate.
Constructia ramane celui care are proprietatea asupra terenului dar va trebui sa-l despagubeasca pe celalalt sot cu jumatate din valoarea contructiei, in caz ca ar divorta.