| SuperUser a întrebat:

Salutare, dacă vreau să vând un bun în rate unui prieten și vrem să facem un contract de vânzare/cumpărare de ce aș avea nevoie? De asemenea trebuie validat la notariat? Mulțumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca este vorba de un bun mobil.
Pentru acesta nu este obligatoriu sa incheiati contractul de vanzare-cumparare la un notar, este destul un contract semnat de amandoi si eventual cu 2 martori neutri.
Daca nu te increzi prea mult in prietenul tau (in sensul ca nu ar fi bun platnic) atunci incheiati contractul la notar, acesta il va autentifica si actul autentic poate fi pus in executare silita fara a fi nevoie de un proces civil pentru a obtine o hotarare judecatoreasca de obligare la plata si apoi aceasta sa fie pusa in executare silita.

| SuperUser explică (pentru Ioandelasal):

Este un bun în valoare de 8000lei, aveți idee cât ar costa notarul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SuperUser):

Onorariul minim este de 250 lei, la care se adauga TVA de 19%, in total 297, 50 lei.