| Cybe3r a întrebat:

Salutare! De curând m-am înscris la școala de șoferi cât B și totul e suportat de către firma la care lucrez care ei vor sa conduc o mașină autoutilitară carosata care se conduce cu B. Acum întrebarea este: eu fiind începător am voie sa conduc autoutilitară de 3.5t?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o interdictie legala in acest sens, daca masina se incadreaza la categoria B, Conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da. Singurele restrictii ale începătorilor sunt cele legate de limitele de viteza

| sierra1 a răspuns:

B = autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8

așa că dacă mașina are 3499 kile, e ok