| CozoVv a întrebat:

Salutare, ma numesc Vicentiu si sunt elev intr-o scoala din Bucuresti, unde am fost transferat in clasa a 6-a. Din pacate am constatat ca mai toti profesorii sunt la fel (majoritatea nu respecta legile, isi bat joc de copii, le pun note cum vor ei etc) asa ca am decis sa pornesc o campanie de constientizare la nivel national. Am aranjat totul (am facut un fisier cu legile pe care le incalca profesorii, design flyere, pot face in cateva zile un site etc) insa inainte sa pornesc aceasta campanie as vrea sa strang niste fonduri pentru un "start" mai bun (pe care ii voi folosi in mare parte pe flayere si ce mai este nevoie). Ceea ce vrea sa stiu eu este daca din punct de vedere legal indeplinesc toate cerintele pentru a putea porni o campanie de constientizare cu fonduri. Fara fonduri este legal conform legii 272 din 2004 art 23 al 2 ( (2) Libertatea copilului de a cauta, de a primi si de a difuza informatii de orice natura, care vizeaza promovarea bunastarii sale sociale, spirituale si morale, sanatatea sa fizica si mentala, sub orice forma si prin orice mijloace la alegerea sa, este inviolabila. ). Va rog sa imi spuneti de ce am nevoie pentru a lucra cu fonduri, fiind minor presupun ca am nevoie de ajutorul unui adult. Va rog sa fiti seriosi!

*Daca va ganditi ca ba fi greu sa o promovez :
Din punct de vedere al promovarii este foarte simplu de realizat. Se poate face "reclama" in majoritatea vlogurilor urmarite de catre elevi care le vor arata si parintilor; o pagina de facebook unde elevii si parintii vor fi tinuti la curent; o posibila auto-sesizare a televiziunii (stiri si emisiuni) si multe altele big grin

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor nu poti primi fonduri.
Ai putea sa cooptezi un major sau sa te adresezi unui ONG (asociatie sau fundatie) care are ca scop promovarea si apararea drepturilor copiilor.

| darrio2007 a răspuns:

Dar voi ca elevi le respectati?

| CozoVv explică (pentru darrio2007):

Eu unul da, insa aici nu este vorba despre elevi mai ales ca ei fiind inferiori profesorilor nu prea pot face nimic mai ales daca nu isi stiu drepturile. In cazul in care un elev nu respecta regulile este pedepsit si sincer nu ma intereseaza daca le respecta sau nu. Legea a fost facuta in asa fel incat sa exista o oarecare egalitate intre profesori si elevi. Un profesor iti decide viitorul daca iti da un 4 ca nu ii place fata ta sau ca ai intarziuat nu mi se pare prea corect...

| darrio2007 a răspuns (pentru CozoVv):

Imi pare rau dar nu iti impartasesc parerea.

| MihaiN a răspuns:

Vestea proasta cu profesorii e ca, da, multi sunt absolut cretini si numai modele educationale nu reprezinta.E o idee buna sa fie facute campanii pentru constientizare, dar e nevoie si de cautarea de solutii (partea cu denuntatul raului este doar o parte a tabloului). Urmand asa: oamenii trebuie sa discute despre contractul social (ce anume ne aduce impreuna in societate in asa fel incat sa evitam sa ne cauzam unul altuia rau si sa putem coopera) si constiinta civica (ce anume ne face sa fim responsabili in societate si in ce masura constientizam ceea ce se intampla in jurul nostru si totodata ceea ce facem noi in societate).