| iamvalikov a întrebat:

Salutare oameni buni, o simpla intrebare am pentru dumneavoastra, eu am adresa acasa la mama mea si noi nu ne intelegem prea bine, in sensul in care m-a dat afara pentru un om strain cu care isi face viata.
Momentan locuiesc singur cu chirie pentru ca nu pot avea acces la acea locuinta unde am crescut si unde am adresa din betin.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este aceasta:
Daca eu am adresa din buletin si sunt in spatiu luat acolo, am dreptul de a intra in locuinta cu, sau fara acordul ei (adica al proprietarului)?
Unii politisti si avocati pe care i-am intrebat mi-au spus ca fiind proprietar are tot dreptul sa sunea politie si sa ma alunge pentru violare de domiciliu, iar alti oameni ai justitiei imi spui ca am tot drepul pana la o hotarare judecatoreasca de evacuare a imobilului.
Dumneavoastra ce credeti?
Va multumesc din suflet.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti major si nu detii vreo cota-parte din dreptul de proprietate asupra locuintei iar mama ta este singura proprietara atunci are dreptul sa nu te primeasca in locuinta, chiar daca adresa ta de domiciliu este acolo.
Doar daca esti minor nu are dreptul sa te dea afara din locuinta.

| Zuzu1991 a răspuns:

NU, nu ai dreptul
adresa din buletin nu iti da nici un drept oarecare
TREBUIE sa detii o bucatica de proprietate, chiar si 1% ca sa ai dreptul, altfel, te poate da afara fara nici o problema
si nu pe avocati trebuie sa ii intrebi, ci pe politie, pentru ca ea v-a suna la politie si politia te v-a da afara, iar un avocat care nu are nimic de pierdut o sa iti spuna EXACT ce vrei sa auzi

| Vântulalb a răspuns:

Aici pe site avem un singur user care raspunde corect pe probleme juridice: iondelasal. Nu conteaza parerile noastre daca nu sunt conforme cu legea.
Din ce stiu eu, nu poti intra fara acordul mamei. Dar daca ai nevoie sa-ti iei lucruri care iti apartin, poti apela la sprijinul politiei.