| SuperUser a întrebat:

Salutare, pot folosi o bicicletă electrică (are pedale) care atinge 40-45kmh fără permis?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cum considera politia rutiera bicicletele cu motor dar poate fi incadrat la categoria AM, conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
  a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal nu, ca depaseste 25km/h

| MihaiMB a răspuns:

Dacă depășește 25 de km, nu.