Întrebare recomandată | JohnnyRedDoog a întrebat:

Vreau sa-mi inchiriez masina personala si as vrea sa stiu daca fac un contract de mana este valabil in cazul in care cel care inchiriaza are vreun incident? Cum se procedeaza in cazul asta de inchiriere? Multumesc! Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este valabil contractul de inchiriere sub semnatura privata dar trebuie sa fie inregistrat la organul fiscal ca sa platesti impozitul pe chirie. In contract vei prevede ca chiriasul suporta toate cheltuielile cu masina, inclusiv daca produce accidente din cauza lui.

1 răspuns:
| SilviaStefan a răspuns:

Cred ca mai bine faci prin notar