| andreeahtml a întrebat:

Am o întrebare. Daca închiriez un apartament cu contract de închiriere, îmi pot face buletinul la acea adresa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti, deoarece nu esti proprietar si n-ai fost luat in spatiu de proprietar. Poti doar sa obtii viza de resedinta (flotant).
Pentru a putea schimba domiciliul acolo trebuie ca proprietarul apartamentului sa te primeasca in spatiu.

| andreeahtml explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă trebuie neapărat să îmi schimb buletinul? (Îmi expiră) cu contractul de închiriere nu pot face nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreeahtml):

Nu se poate. Pentru a putea sa ai adresa pe CI este obligatoriu sa fii proprietarul locuintei sau sa fii primit in spatiu de proprietarul locuintei.
Iti vei preschimba CI la actuala adresa, daca esti proprietar sau sunt proprietari parintii tai.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iar de luat in spațiu nu cred ca va face cel care i ti inchiriaza tie tu esti un străin pentru acela, nu esti rudă cu el si nu se va incurca cu asa ceva, tu de unde esti? Nu esti nascută in Bucuresti? Ce varsta ai? Pina acum unde ai avut adresa in buletin?

| mihai69 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Păi prin contractul de închiriere el DEJA te-a luat în spațiu!
Cu drepturi și obligații, pe termen limitat sau nu.

| mihai69 a răspuns:

Îmi pare rău să contrazic răspunsul cel mai bun, dar se poate. Altfel, niciunul dintre chiriașii din țara asta nu și-ar putea face / schimba c.i.-ul... Și chiar și-a schimbat-o nevasta pe a ei, cu acordul proprietarului.

| andreeahtml explică (pentru mihai69):

Am căutat și eu mai bine pe net și am găsit că poți obține un ci provizoriu pe baza contractului de închiriere, deci nu știu cum pot să îți dau funda. Este necesara ori declarația de luare în spațiu ori contractul de închiriere

| anonimg a răspuns:

Daca iti expira buletinul trebuie sa il faci din nou la aceeasi adresa la care il ai si acum. Pentru asta trebuie ca sa proprietarul sa mearga cu tine la evidenta populatiei, si sa aiba cu el si contractul de vanzare-cumparare al locuintei; contractul este dovada ca el este proprietarul acelui domiciliu.
Chiriasul nu este obligat sa iti schimbe buletinul; in schimb este obligat sa iti puna viza de flotant. Si aceasta se obtine tot de la evidenta populatiei, si tot cu proprietarul care iti inchiriaza apartamentul.

| andreeahtml explică (pentru anonimg):

Nu mai pot să îmi fac buletinul pe adresa actuala. Cu acordul proprietarului îmi poate face un buletin provizoriu? Sau nu stiu

| anonimg a răspuns (pentru andreeahtml):

Inteleg. Problema este mai dificila. Nu prea se se avanta nimeni sa ia pe cineva in spatiu, deoarece implica responsabilitati.
Exemplu: http://danielurda.ro/......in-spatiu/
Sau: http://www.libertatea.ro/......ta-1079440

Numai o persoana binevoitoare iti poate face buletinul pe adresa ei. Aceasta persoana trebuie sa fie neaparat proprietarul unei locuinte. Cauta sa apelezi la vreo ruda care este proprietarul unei locuinte; sau poti sa vorbesti cu persoana care te-a luat in chirie daca vrea sa iti faca buletin pe adresa lui.
In mod normal ar trebui sa fie cineva care te cunoaste de mai multi ani, care stie ca esti o persoana cuminte, de incredere.
Cel la care apelezi pentru a te lua in spatiu (pentru ati face buletin) ii poti spune ca daca vor fi probleme din partea ta, te poate scoate oricand de la adresa respectiva.
Si crede-ma: Dumnezeu este Acela care ne poate oferi adevarata identitate.
Daca nu vei gasi pe nimeni care sa rezolve problema ta, atunci poti incerca sa spui problema ta celor de la http://adra.ro/ la sectiunea "Contact".
Nu stiu sigur daca vor putea rezolva probleme de felul acesta, dar poti incerca.

| andreeahtml explică (pentru anonimg):

Deci eu nu știu ce să cred. Se poate prin contractul de închiriere să îmi refac buletinul și pe o perioadă limitată sau nu? Daca proprietarul este de acord bineînțeles

| anonimg a răspuns (pentru andreeahtml):

Prin contractul de inchiriere nu iti poti reface buletinul.
Daca proprietarul este de acord ca sa iti faca buletinul, o poate face; dar nu are nevoie de contractul de inchiriere pentru asta.