| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Ati dat vreodata pe cineva in judecata pentru insulta in scopul de a obtine daune morale? Cum a fost? A durat mult procesul? Au fost mari sorti de izbanda? Ce probe ati folosit?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu dar intreab-o pe Andreea Marin de la Surpriza, surprize asta a castigat cele mai multe procese de "calomnie", si cand lumea spunea adevarul ca e o parasuta care se culca cu tiriac si altii pentru bani, dar tot ea avea castig de cauza.
Tu singura ai zis ca ai nevoie de probe, dar daca nu esti o persoana publica nu prea vad motivul, adica daca te injura cineva pe strada gata trebuie sa-l dai in judecata? daca iti aduce o periclitare grava a imaginii atunci da merita dar la chestii usoare nu cred ca merita.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Un asemenea roces dureaza intre un an si cativa.

| Zuzu1991 a răspuns:

E o "placere" deosebita orice proces in tara asta, eu stau de jumatate de an cu o poprire la care am platit deja cautiunea si tot amana nu numai judecat dar si sa ia o decizie relativ la suspendare pe, perioada procesului

iti dai seama la un proces in care practic trebuie sa dovedesti chestii care sunt subiective, si care pot fi dovedite numai cu martori, putini incep sa injure in scris (de mana), iar cele electronice s-ar putea sa fie acceptate sau nu.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Zuzu1991):

Am fost înjurata și prin SMS, pe Whatsapp(astea is permise) și direct, am și un martor(a mai auzit uneori), doar că el nu e de acord cu procese și chestii de genul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Atunci ai dovezi, si sms si whatsapp sunt obligati de lege sa ofere informatiile respective daca se trimite cerere oficial de la judecatorie
iar pe martor il poti plati sa vina la judecata, atentie il platesti sa vina sa depuna marturie, NU si ce marturie sa depuna, iar banii ti poti scoate la sfarsit cand ceri si cheltuieli de judecata, dar numai daca, castigi

oricum un proces incepe cu un avocat bun, si astia sunt greu de gasit sad

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cred ca conform NCP insulta nu mai e caz penal.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu mai e demult, in sensul ca nu se mai poate face plangere pentru asa ceva, in schimb poate fi dat in judecata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cine a zis de penal?