| ionutz001 a întrebat:

Salutare vrei sa stiu si eu cu cat timp inainte sa implinesti 21 de ani poti da de permis categoria C E?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Reciteste-ti intrebarea, nu rezulta ca stiai.
Pentru orice categorie scoala de conducere se poate incepe cu 3 luni inainte de a implini varsta minima prevazuta pentru respectiva categorie.
In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a sustine examinarea pentru categoria CE trebuie sa ai varsta minima de 21 de ani, nu o poti sustine inainte de aceasta varsta, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;"
De asemenea este obligatoriu sa fi obtinut anterior categoriile B si C, conform aceluiasi act normativ, citez:
""Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."

| ionutz001 explică (pentru Ioandelasal):

Asta stiu dar vreau sa stiu cu cat timp inainte se a face 21 de ani ma pot inscrie la scoala cum e la B te poti inscrie cu 3 luni inainte de a face 18 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionutz001):

Reciteste-ti intrebarea, nu rezulta ca stiai.
Pentru orice categorie scoala de conducere se poate incepe cu 3 luni inainte de a implini varsta minima prevazuta pentru respectiva categorie.
In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."