| V77Narcis a întrebat:

Salutări, mi-am propus ca în 2020 să candidez la alegerile locale din comuna mea pentru postul de primar, desigur aș vrea să mă înscriu într-un partid politic, am înțeles că a candida independent îți taie foarte mult din aripi. Dilema mea este următoarea, din câte am citit partidul din care faci parte face propunerile de canditați pentru fiecare primărie în parte, deci de exemplu 2 membri care apartin de acelasi partid, pot fi propusi amândoi sau partidul selectează unul dintre ei prin anumite criterii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un partid poate propune doar un candidat pentru primar intr-o unitate administrativ-teritoriala.
Cum selecteaza acel candidat este alegerea partidului, de ex. poate fi ales de catre organizatia de partid din acea unitate.