| valhala90 a întrebat:

Salutari tuturor. A auzit cineva de noul cod penal conform caruia cei din inchisoare cu pedepse de la 2 la 5 ani pot scapa din inchisoare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista si nu va exista o asemenea prevedere in nici un cod penal, asa ca nu exista nici in Codul penal adoptat in 2009. De altfel acesta inca nici nu a intrat in vigoare si nu se stie cand va intra, nu a fost adoptata inca legea de aplicare.
In schimb, in codurile penale, exista institutia suspendarii executarii pedepsei, aceasta exista si in actualul cod penal, dar aceasta nu se aplica celor aflati in executarea pedepsei cu inchisoarea. Mai exista institutiile gratierii executarii pedepsei ori a unui rest de pedeapsa si a eliberarii conditionate, dupa executarea a doua treimi din pedeapsa. Gratierea se face de catre Presedinte, prin decret prezidential iar eliberarea se hotaraste de judecatoria la propunerea unei comisii. Numai bine!