| andrei28743 a întrebat:

Se considera dol daca intr-un contract de prestari servicii se percepe o penalitate de 15% din suma totala in caz de reziliere?

2 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Daca ambele parti au luat la cunostinta, nu cred. Pana la urma, rezilierea e o sanctiune civila

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce sa se considere dol? Dolul presupune ca o parte din contract a fost inselata de cealalta parte, ori nu spui de nici o inselaciune, banuiesc ca ambele parti au incheiat contractul dupa ce l-au discutat, au inteles clauzele acestuia si l-au semnat fara sa fie fortati la aceasta.