| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare cu privire la un contract prestari servicii dintre o firma si o persoana fizica, daca administratorul face un contract prestari servicii cu o persoana fizica, la plata unei sume de bani, administratorul cum poate sa justifice catre banca suma pe care o extrage din firma, aratand contractul respectiv sau persoana fizica trebuie sa-i factureze etc. si daca da cum se poate factura? happy Si doresc sa mai stiu, la contractul prestari servicii, unde trebuie sa ma uit sa vad daca administratorul pune anumite clauze "ascunse" sau nereguli de genul acesta prin care eu pot fi dat in judecata etc? Multumesc si astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa se justifice in fata bancii, din banca doar scoate numerar, dupa care ii inregistraeza in registrul de casa, platind contractorul pe factura, asa cum platesti orice furnizor, ori ii faci ordin de plata, ori il platesti ca salariat, cu stat de plata (depinde cum este intelegrea contactuala).

Ca sa nu fii pacalit, citesti contractul de la cap la coada si incerci sa intelegi ce scrie acolo. Daca nu intelegi tot sau nu este clar, preferabil sa pui intrebari, inainte sa semnezi un act in care te obligi sa muncesti cat scrie acolo si sa dai lucrarea gata, pana la data stipulata in contract.
Se pot pune clauze cu privire la intarzierea lucrarilor, sau la functionalitatea ori calitatea lor.
Iar aici trebuie sa va asigurati ca sunteti in termen, ca sa va luati banii toti, sau sa nu platiti voi penalizari de inatrziere sau nefunctionalitate.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Problema este ca eu am realizat lucrarea inainte, totul a iesit foarte bine si doresc sa facem un contract din asta prin care sa ma plateasca pentru acest proiect (legal).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei007007):

Asta este discutabil si poate sa refuze, spunand ca nu-i interest, ca nu ti-a cerut el sa faci acest lucru si ca nu are de ce sa plateasca samd.
Si sincer, are dreptate, fiindca fara contract nu poti justifica lucrarea facuta si nici cere bani pe ea.
Contractul se intocmeste INAINTE de inceperea ueni lucrari, nu dupa terminarae ei, ca nu are temei legal si nici datoria sa te plateasca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei007007):

Acum depidne si cat de cinstit este cel caruia i-ai facut lucrarea.
Ii dai factura, si te plateste legal.
Tu-ti poti face un PF legal si iti incasezi banii pe factura, sau contract, cum vrea cleintul.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu deocamdata nu i-am dat lucrarea, prima data trebuie sa-mi plateasca si dupa i-o dau happy Deci nu e problema asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei007007):

Trebuie sa-i dai factura sau contract semnat inter voi, ca sa te plateasca legal.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai si cum sa-i dau factura daca eu nu am nici PFA nici firma? De asemenea pot face si eu acel contract de prestari servicii si dupa sa-l dau lui sa-l semneze sau cum se face mai exact?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei007007):

Ppai nu-i legal ce faci in acest caz, ca nu esti nici angajatul lui si nici nu ai o forma legala sa-i poti cere bani.
iar el nu te poate platii la negru, ca-i ilegal si pentru el.
Fa-ti PFA si da-i facura legala, si tu cu ocazia asta declari toate veniturile la anaf, platesti la sfarsit de an impozit, fara sa faci ilegalitati.

Contractul de prestari servici il face compania care te angajeaza, ca ei au entitate legala si ei iti solicita un anumit serviciu sau lucrare.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai asta zic, vreau sa-mi faca un contract de prestari servicii timp de o luna de zile, oricum proiectul e finalizat doar ca trebuie sa-mi vireze suma de bani pentru el astfel incat sa nu am probleme cu legea. PFA sau firma nu vreau sa-mi fac deocamdata, ramane de vazut in viitorul apropiat asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei007007):

Discuta cu administratorul sau managerul companiei si vezi ce procedura legala prefera, ca ei sunt cei care dicteaza contractul si fac plata.
Pe mine ma surpinde ca nu au discutat cu tine nici un termen legal, contract sau alta modalitate de executare a lucrarii si nici plata ei, inainte de at-ti comanda lucrarea.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eh, pai sunt prieten cu ei happy Dar doream sa stiu modalitati prin care pot presta serviciile mele legal, ca plata e ultimul lucru de care discut de fiecare data.