| anonim_4396 a întrebat:

Se Mai Acorda Alocatie Monoparientala?
Care Sunt Conditiile de acordare?
Pana in ianuarie 2011 am primit 70 lei lunar,si apoi a fost suspendata, de ce?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, cf.L.277/2010, privind alocatia pentru sustinerea familiei, se acorda alocatie pentru sprijinirea familiei. Beneficiaza de ea si familia monoparentala. Conditiile de acordare sunt mai restrictive si alocatia este mai mica decat inainte si se raporteaza la indicatorul social de referinta(ISR), care in acest an este de 500 lei. Poti citi legea si vezi conditiile. Numai bine!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Da, se mai acorda --- se numeste alocatie pentru sustinerea familiei.Conditiile de acordare sunt reglementate de Legea nr.277/2010 si HG nr.38/2011 --- le poti citi aici: http://www.dreptonline.ro/......milieiphp.