| StefanDrg a întrebat:

Se poate demisie la zi fără preaviz in perioada de 90 zile de proba? Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu o simpla notificare si nici nu trebuie sa motivezi demisia.
Conform Codului muncii, republicat în 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

LOGIC, cat esti in perioada de proba, se numeste ca angajatorul nu se poate baza pe tine si te poate da afara oricand, si (evident) poti sa pleci oricand
logica legii e sa protejeze angajatorul in caz ca cineva de baza in respectiva firma, pleaca brusc fara nici un motiv, moment in care nu mai merge treaba, sau scade productivitatea drastic, asa ca angajatorul trebuie sa aiba timp sa gaseasca pe altii

la mine in firma a fost unul care a venit in prima zi, a zis buna ziua si apoi a anuntat ca pleaca (ce 3 zile, nici macar un minut), insa e firma de IT, evident ca a aplicat la mai multi si l-au sunat altii cu un salariu mai bun

| DaniTDCI a răspuns:

Tu fiind începător la acel loc de munca, bineînțeles ca nu mai e nevoie de preaviz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Esti angajat, nu sclav. Cel mai scurt servici pe care l-am avut a fost de două ore dupa ce asa zisul sef a tipat la mine. Eu n-am tipat inapoi insa m-am ridicat si-am plecat fara sa-mi racesc gura cu nci macar un cuvant.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Si te-au dat afara singuri? ti-au reziliat contract?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mătușa mea a demisionat a treia zi și nu a fost plătită cu nimic.