| Veromi321 a întrebat:

Rog un raspuns la urmatoarea intrebare: se poate depune demisia cu preaviz in perioada de proba? Proba de lucru fiind de 30 zile.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti demisiona fara preaviz, conform art.31, alin.3 din Codul muncii, rep. in 2011, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

1 răspuns:
| mudokins78 a răspuns:

Omule!, Fii atent la ce întrebare pui!
Păi dacă eşti în perioada de probă, Poţi pleca cu demisie direct!,. Ce preaviz?
Eu am făcut chestia asta la trei firme neserioase, să nu mai spun că obligatoriu mi-am luat şi restul de bani+tichetele de masă.
Dar atenţie! Încearcă să îi anunţi măcar cu trei zile înainte.