| mara_9541 a întrebat:

Se poate primi indemnizatie de crestere a copilului daca sunt in somaj?

Răspuns Câştigător
| cocolina a răspuns:

Perioada de somaj este asimilata perioadei de stagiu, deci poate lua indemnizatia.Se poate intra din somaj chiar in concediu prenatal din a 32`a saptamana de sarcina iar apoi in concediu de crestere copilhappy sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului ai realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, poti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului. In calculul celor 12 luni se include si perioada in care s-a beneficiat de indemnizatie de somaj.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-a raspuns corect "cocolina" cu singura precizare ca somajul va inceta.

| myrazvy a răspuns:

Nu. pentru catu deja ai un venit de la stat somajul, trebuia sa fi angajata pentru a primi indemnizatia, dar vei primi alocatia de 200 lei

| rodik a răspuns:

Primesti din cate stiu, daca ai muncit 1an fara intrerupere pe cartea de munca

| livisor27 a răspuns:

Da, o sa primesti.