Întrebare recomandată | anamariarot a întrebat:

Se poate vota la europarlamentare dintr-un oras in care nu ai nici macar viza de flotant? Raspundeti doar daca stiti sigur, va rog! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cetățeanul care, în ziua alegerilor, se află într-o altă localitate decât cea în care este înscris în lista electorală poate să își exercite dreptul de vot în localitatea respectivă, la orice secție de votare, urmând a fi înscris într-o listă suplimentară de către președintele biroului electoral al secției de votare, pe baza actului de identitate.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Adysor92 a răspuns:

Nu!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Adysor92):

Nu dezinforma lumea. E ultimul lucru de care e nevoie la alegerile astea

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate vota in orice localitate din Romania, avand in vedere ca circumscriptia electorala este intreaga tara.

| Frank51 a răspuns:

Din cate stiu nu se poate, trebuie sa ai viza de flotant valabila. Nu iti spun 100% sigur pentru ca asta era acum ceva vreme si e posibil sa se fi schimbat, asa ca trebuie sa te mai interesezi. Nici eu nu stau in localitatea de resedinta, dar dau o fuga pana acolo, decat sa imi fac viza de flotant.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Adysor92):

Gresit! Nu sunt alegeri locale ci europarlamentare. E diferenta.

| anamariarot explică:

N-aveam de gand sa absentez de la vot, dar voiam sa stiu daca trebuie sa-mi planific vreo calatorie acasa. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Bizon95 a răspuns:

STIU SIGUR, DA, se poate
si eu am de gand sa votez la scoala de vis-a-vis, de unde stau cu, chirie cu toate ca nu aici am domiciliul din buletin si nu am nici o viza de flotant