| Ramodeva a întrebat:

Unde pot vota daca am viza de flotant?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, in principal se voteaza la domiciliu, asa cum se spune si in prevederea legala citata.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vota acolo unde ai resedinta, daca esti inscris pe lista electorala, conform L.35/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.8.(1) Alegătorii votează numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi au domiciliul, potrivit delimitării făcute conform art. 18.
(2) Cetăţenii români cu drept de vot, cu domiciliul sau reşedinţa în străinătate, îşi exercită dreptul de vot la una dintre secţiile de votare din acea ţară în care îşi au domiciliul sau reşedinţa, în condiţiile prezentului titlu.
(3) Personalul misiunilor diplomatice şi al oficiilor consulare îşi exercită dreptul de vot la secţia de votare constituită pe lângă misiunea diplomatică sau oficiul consular la care îşi desfăşoară activitatea. Acesta va fi înscris în lista electorală suplimentară de către preşedintele biroului electoral al secţiei de votare şi va putea vota pe baza paşaportului diplomatic sau a paşaportului de serviciu.
(4) Membrii birourilor electorale ale secţiilor de votare, precum şi persoanele însărcinate cu menţinerea ordinii votează la secţia la care îşi desfăşoară activitatea, după înscrierea lor în lista electorală suplimentară, dacă este cazul, doar dacă domiciliază pe raza acelui colegiu uninominal în care se află secţia de votare respectivă şi sunt arondaţi, conform domiciliului, în altă secţie de votare a aceluiaşi colegiu uninominal, iar candidaţii pot vota la oricare dintre secţiile de votare din cadrul colegiului uninominal în care candidează.
(5) Alegătorii care au fost înscrişi în registrul electoral cu adresa de reşedinţă votează numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi au reşedinţa, potrivit delimitării făcute conform art. 18, şi unde sunt înscrişi în copia de pe lista electorală permanentă."

| Ramodeva explică (pentru Ioandelasal):

Domiciliul meu este in Deva dar mi-am facut mutatia intr-o comuna din jud. Olt.intrebarea este daca mai pot vota in Deva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ramodeva):

Sigur ca poti, in principal se voteaza la domiciliu, asa cum se spune si in prevederea legala citata.