| sabin89 a întrebat:

Se spune despre Ceauşescu că nu avea cultură generală mai deloc (nevastă-sa nici atât) dar că avea un simţ politic dezvoltat. Cum era Dej? Tot aşa fără cultură dar cu simţ politic? Care dintre ei era mai...cum?

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gheorghe Gheorghiu-Dej s-a născut pe 8 noiembrie 1901 la Bârlad, fiind fiul lui Tănase şi al Anei Gheorghiu. După cele patru clase gimnaziale, s-a
calificat în meseria de electrician. După terminarea şcolii a lucrat la o fabrică de cherestea, la o ţesătorie, iar apoi s-a angajat la meşteri dogari din Piatra
Neamţ şi Moineşti. În perioada 1919-1921 a lucrat ca eletrician la Câmpina. Stagiul militar l-a făcut la Focşani, unde a obţinut gradul de sergent. Din anul
1930 a aderat la Partidul Comunist din Romania (P.Cd.R) iar după doi ani a fost ales secretar al Comitetului de Acţiune a Ceferiştilor. Acuzat de agitaţie
comunistă, a fost transferat la Staţia de triaj din Dej. În februarie 1933 a participat la greva organizată în cadrul Atelierelor CFR Griviţa alături de Constantin
Doncea, Chivu Stoica si Ilie Pintilie. Ca urmare, a fost arestat, trimis în judecată şi condamnat la 12 ani de muncă silnică. Pedeapsa a executat-o în
penitenciarele Jilava, Văcăreşti, Craiova, Ocnele Mari, Aiud, Doftana, Caransebeş şi lagărul de la Târgu Jiu. În 1935, a fost ales membru al Comitetului
Central al P.C.d.R. La începutul lunii august 1944, a evadat cu sprijinul patrioţilor români şi al viitorului patriarh Iustinian. La sfârşitul lunii august 1944, a
luat parte la primele acţiuni ale comuniştilor care luptau pentru constituirea unui guvern al Frontului Naţional Democrat. A fost ministru al Comunicaţiilor în
guvernele conduse de generalii Constantin Sănătescu şi Nicolae Rădescu (1944-1945). În cadrul guvernului comunist, condus de dr. Petru Groza, a avut
acelaşi portofoliu, la care s-a adăugat şi cel al Lucrărilor Publice, al Economiei Naţionale (1945-1946), devenit al Industriei şi Comerţului (29 noiembrie
1946- 13 aprilie 1948). A fost membru al delegaţiei oficiale a României la Conferinţa de Pace de la Paris (1947). Odată cu instaurarea regimului comunist la
putere, Gheorghe Gheorghiu-Dej a deţinut funcţii importante în partid şi în stat, precum: prim-vicepreşedinte al Consiliului de Miniştri (13 aprilie 1948- 2
iunie 1952), preşedinte al Comisiei de Redresare Economică şi Stabilizare monetară (13 aprilie 1948- 2 iulie 1948), membru al Prezidiului Marii Adunări
http://arhivelenationale.ro/.......-3385.PDF

| RAY a răspuns:

.Câte clase avea președintele comunist Nicolae Ceaușescu
Se știe că Nicolae Ceaușescu și soția sa, Elena au ajuns să fie doctori sau ingineri cu diplomă deși ei nici măcar nu aveau studii superioare. Fostul președinte comunist Nicolae Ceaușescu avea doar patru clase pe care le-a terminat în satul natal Scornicești, județul Olt. Ceaușescu a făcut parte dintr-o familie numeroasă și părinții săi, Andruță și Alexandrina Ceaușescu nu și-au permis să îl trimită la studii mai departe.

Nicolae a fost al treilea copil dintre cei zece ai familiei Ceaușescu. Fostul președinte comunist avea doar 11 ani când a plecat la București ca să angajeze ca ucenic la un cizmar. Chiar dacă a trăit în condiții sărăcăcioase Nicolae Ceaușescu a ajuns până în vârful statului.

| sabin89 explică (pentru RAY):

Vremuri apuse. Dar e bine să ştim câte ceva şi despre ei. E istoria noastră.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Sa stim cat de cat adevarul nu povesti inventate ca au murit toti de foame, azi cati pensionari fac foametea? copii? nu se spune asa ceva, nu sunt pro comunism pentru ca promoveaza stagnarea, eu sunt democratie dar in ro nu a fost democratie si comunism diabolic dupa 89, am vand tot pe nimic si am devenit sclavi in occident

| RAY a răspuns:

Stii care e faza sabin ca in democratie niciodata un om sarac chiar daca studii nu poate ajunge sus,uite atunci un cizmar a ajuns, dar culmea e ca astia il fac in toate felurile si gay chiar iar pe Elena ce sa spun misoginism la maxim, romani niciodata nu au fost uniti,se urasc intre ei, se barfesc, se invidieaza, asa cum a fost a facut blocuri, locuri de munca si o educatie buna, de 31 de ani cate blocuri sau facut? de ce au plecat 2 milioane afara? educatia e la pamant, dar e mai bine, nu, avem libertatea de a injura, ca asta a fost scopul sa putem injura

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"...de ce au plecat 2 milioane afara?"

Pentru ca pot. Daca ar fi fost posibil sa plece fara probleme din tara pe vremea lui Ceausescu, plecau 10 milioane. Doar ca atunci chiar iti trebuiau "oua" sa risti sa ti-o tai din Romania.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

De acord

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Un frate al meu a încercat sa treacă granita sa plece in Germania, a fost prins si condamnat 3 luni de închisoare la Timișoara. Nu doar el ci toți din grupul care au încercat sa treacă granita, care erau cu el.

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Se zice că Brigitte Bardot când a vizitat România a fost primită la Ceauşescu. El, văzând-o aşa de frumoasă, a zis că e gata să-i îndeplinească orice dorinţă. Ea a zis că vrea să le dea libertate românilor să plece peste graniţă. El zice: Aha, înţeleg, vrei să rămânem singuri. happy

| Catrice a răspuns:

Stai să-l sun, sa vad ce părere are despre sine Dej astahee hee
"Se zice, se spune, se zvonește, se aude..." pana la urmă tot cei care i-au (le-au) fost apropiați stiu cum erau de fapt.
Ce rămâne în istorie despre un om (politic sau nu)? Defectele. Mai niciodată calitățile.

| minrest a răspuns:

Dej avea un stil colocvial de a vorbi, si facea tot felul de mici digresiuni, analogii, dadea exemple, iar acestea aratau o oarecare cultura generala, peste medie sa zicem. Era clar ca ceea ce stia, citise cu scopul de a se instrui. Era mai cult decat Ceausescu, ii placea sa inteleaga si aprecia stiinta; totusi, asta nu mi-l face mai simpatic; modul in care punea problemele arata o raceala fata de viata oamenilor, mi se pare ca avea o mentalitate de ucigas.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Am înţeles că în privinţa culturii Dej era cu puţin deasupra. Dar în privinţa simţului politic?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu imi dau seama.

| Werrich a răspuns:

Gheorghe Gheorghiu Dej a fost electrician de profesie, a dus o politica de destalinizare după moartea lui Stalin și a murit subit în 1965 de cancer la plămâni, după ce a fost iradiat la Varșovia.
Nicolae Ceaușescu a fost trădat de cei in care a avut încredere, de exemplu în Ion Iliescu ce a făcut studii la Moscova.
Gheorghe Gheorghiu Dej și Ceaușescu au făcut închisoare politica pentru propaganda comunismului.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu stiu multe despre Dej ci doar ca după 20 de ani de la încheierea celui de al doilea Război Mondial, când terminase de achitat Moscovei toate cheltuielile de război impuse, a refuzat categoric ceea ce a dus la moartea sa. Ceaușescu a fost pus de Moscova crezând ca se va inclina după cum bate vantul, dar s-a înșelat. Si nici nu i-a putut veni de hac pana la Revoluție. Ca a fost amestecata Moscova este adevărat, chiar eu am văzut in direct la TV o convorbire telefonica intre Moscova si Romania dar cu guvernul lui Verdet, discuta la telefon cu generalul Gușa, in limba rusa dar se traducea in romana. Moscova întreba daca au nevoie de ajutoare la care generalul Gușa a răspuns NU. Se pare ca de aceea a învins guvernul lui Iliescu, pentru ca Gușa a refuzat ajutorul Moscovei.

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Moscova cu Guşă a vorbit? Nu cu Militaru?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Cu Gușa, Militaru era mort deja. Aceasta convorbire a fost transmisa in direct de TVR. Ce a vorbit cu Militaru nu s-a făcut public. Nici daca a vorbit cu Iliescu nu s-a făcut public. Dar presupun ca nu doar cu Gușa.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Militaru Dupa cum vedeti, Nicolae Militaru a murit abia in 1996, dealtfel imi amintesc destule aparitii publice, interviuri, etc. ale lui Nicola Militaru intre 1989 si 1996. Este bine sa avem grija ce afirmam despre subiecte importante; si, in general, despre orice subiect.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Atat Nicolae Militaru, cat si Stefan Guse faceau parte din 22 decembrie 1989 din grupul din jurul lui Ion Iliescu, de la televiziune. Ilie Verdet a incercat sa faca un guvern, in care a invitat si dizidenti anticomunisti, atunci cand a renuntat Dascalescu. Propunerea de guvern a durat 20n de minute, si nu a luptat in nici un fel pentru putere cu Ion Iliescu.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Eh, le mai încurcă oamenii happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru minrest):

Mulțumesc pentru ca m-ai corectat. Generalul Milea s-a sinucis in 22 decembrie si nu Militaru.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru minrest):

Si de ce se afla Generalul Gușa in sala unde era Ilie Verdet, si de ce Rusia a vorbit cu el si nu cu guvernul lui Petre Roman+Iliescu. Eu am văzut in direct nu in reluare discuția lui Gușa cu Moscova. Interesant este faptul ca multi dintre cei aflați cu Verdet si-au găsit sfârșitul înainte de vreme: Anda Călugăreanu in 1992, la doar 45 de ani, Gușa in 1994, la doar 53 de ani, si inca câțiva dar nu le mai rețin numele. Pe atunci TVR si Radio Romania erau mai necenzurate.

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aici vedeti ca Stefan Gusa a fost in grupul de la Televiziune. https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tefan_Gu%C8%99%C4%83. Si in multe alte materiale. Discutia cu ambasada sovietica, care a oferit ajutor, a avut loc tot la Televiziune. Discutiile de la CC, incercarea de guvern a lui Dascalescu, apoi cea de 20 de minute a lui Verdet, nici nu au fost televizate. V-ati gandit mult la asta si ati modificat amintirile.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Vad ca link-ul nu merge, dati cautare dupa Stefan Guse.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru minrest):

Televiziunea a fost in grupul lui Verdet. Se transmitea secvente de la ambele locuri si in direct, un fel de duplex. Eu nu am dormit câteva nopți ci am urmărit tot ce se transmitea la TVR, atât ziua cat si noaptea. După discuția telefonica cu Rusia e adevărat ca nu s-a mai transmis si de la Verdet ci numai de la Iliescu. Daca ați urmărit si dv in direct Revoluția atunci sa vorbiți, dar daca ați citit pe net despre ea atunci sa va informați din surse care spun adevărul.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si @KRONSTADT mai sus susține ca cu generalul Gușa a vorbit Rusia, dar din grupul lui Verdet. El nu specifica unde se afla Gușa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Vorbesti prostii. Militaru a fost ministrul apararii in perioada 26.12. 1989-16.02.1990. Cel care era mort era Milea.
Moscova a vorbit cu Militaru apoi cu Iliescu. Iliescu i-a spus lui Gusa si acesta a vorbit apoi cu ministul apararii rus (sau cu un adjunct mi se pare), caruia i-a spus ca nu are nevoie de ajutor.
totul a fost transmis in direct.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CodrutElian1990):

M-am corectat mai jos. Citește toate postările mele.

| KR0NSTADT a răspuns:

Spre deosebire de nea Nicu, Dej era un elegant parșiv. Știa să manipuleze.
Chiar dacă nu aveau studii înalte, amândoi erau antisovietici înrăiți.

| sabin89 explică (pentru KR0NSTADT):

Tu cu cine ştii că a vorbit Moscova la telefon la Revoluţie? Eu parcă am înţeles de pe Youtube că cu Militaru. Sau direct cu Iliescu? Ori, cum zice Anişoara, cu Guşă? În fine, n-ar fi asta important faţă de întrebarea de mai sus.

| KR0NSTADT a răspuns (pentru sabin89):

Cu Gușă, clar.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Se formau doua guverne. Unul condus de Petre Roman si unul condus de Ilie verdet. Cu Petre Roman era Iliescu, iar cu Verdet era Generalul Gușa + Anda Călugăreanu pe care mi-o amintesc. Convorbirea dintre Moscova si Gușa a fost transmisa in direct. De fapt TVR transmitea secvente când de la un guvern când de la altul. minrest zice ca Militaru trăia atunci, dar eu nu îmi amintesc de el la Revoluție. Posibil sa fi uitat sau sa fi fost de partea lui Iliescu. Îmi cer scuze daca am greșit. O sa verific.