| Elșaray a întrebat:

Servus TPU! Am o intrebare putin mai ciudata... Daca lovesc din greseala pe cineva cu o sticla de apa, mi se poate deschide dosar penal pentru vatamare corporala din culpa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca persoana respectiva face plangere penala poti avea dosar penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente, nu pentru vatamare corporala din culpa, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Doar daca fapta a fost savarsita fara intentie de o persoana aflata sub influenta alcoolului sau drogata si persoana lovita a avut nevoie de zile de ingrijire, atunci va fi incadrata la vatamare corporala din culpa, citez:
"ART.196. Vătămarea corporală din culpă
  (1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."

1 răspuns: