| PoenaruAndreea a întrebat:

Bună ziua!
Îmi poate spune cineva, concret, pe ce perioadă se suspendă permisul auto după clasarea unui dosar penal pentru vătămare corporală ușoară din culpă?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 103
  (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune:
  d) pentru o perioadă de 180 de zile în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane dacă a fost încălcată o regulă de circulaţie pentru care prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b), e) şi g) din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal ori încetarea procesului penal în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. e) şi g) din Codul de procedură penală;"