| numesiprenume0 a întrebat:

Si totusi cu atatea masuri luate, se mai numeste democratie? Ce democratie mai este in Romania daca prin modificarile facute se restrang foarte mult drepturile si libertatile cetatenilor?

32 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ce ai vrea, sa umble toti infectatii pe strazi sa ne imbolnaveasca pe toti? Chestia asta este pe o anumita perioada. In alte timpuri, armata era de mult pe strazi, in asemenea situatie.

| Adry05 a răspuns:

și ce naiba vrei să facă dacă ăștia îs proști și cu vorba bună nu-i convingi să stea în casă? atât au încercat până acu, rezultate... groaznice. Trebuia să ne oblige de la început, aparent românu nu e făcut pentru democrație, prea puțini înțeleg că recomandările sunt și pentru binele nostru și nu sunt date așa că n-are statu ce face, ci cu-n scop. Da ce să le explici la proștii care în stare de urgență le arde de grătare, ieșit la bloc la bârfă și plimbat stânga-dreapta.

| Simpatic a răspuns:

Pai se restrang cu un scop justificat si anume protejarea cetateanului, uneori este nevoie de forta coercitiva a statului pentru a impune masuri in cazul contrar al neimpunerii acestor masuri, oamenii si-ar face mai mult rau.
e ca si cum ai spune la un spital de nebuni ca pe cineva cu tendinte suicidale il lasi liber sa-si faca rau, nu tu legandu-l de maini si picioare il ajuti mai mult decat o faceai daca il lasa-i liber.
deci este o ingradire a unor drepturi JUSTIFICATA

suntserios
| suntserios a răspuns:

E decretata stare de urgenta daca nu te ai prins. Democratia este suspendata pe perioada stării de urgenta. Democratia e suspendata ca statul sa ii apare pe tâmpiți de ei însuși

| numesiprenume0 explică (pentru suntserios):

Adica vrei sa zici ca dupa cel putin 30 zile totul o sa revina la normal? Eu nu prea cred...

| suntserios a răspuns (pentru numesiprenume0):

Da ce crezi tu? Ca de acum nu mai avem voie sa iesim din casa ani de zile?

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Ai separatia puterilor in stat, nu a fost restransa cat de putin, asta este esentialul. Partidele politice functioneaza, presa este libera, iar libertatea cuvantului e usor de documentat: user-ul care pune intrebarea nu ar indrazni sa intrebe daca mai suntem o democratie... decat in democratie! Asa ca democratia nu e suspendata, e suspendat dreptul, de loc fundamental, de a umbla brambura.

| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Doar ca presa nu e asa libera cum ai crede. Stii bine ca exista onordonanta care permite inchiderea oricarei publicatii care da fake news uri dupa cum considera guvernul. Iar dreptul la circulatie e una din bazele democrației

| darrio2007 a răspuns (pentru numesiprenume0):

Depinde de evolutia virusului. Se pot adauga iar alte 30 de zile si mai multa strictete.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu e suficient de suspendata inca. In Iasi de exemplu vor patrula in timpul noptii 8 echipe de politie/jandarmeri. 8 echipe la un oras de aproape juma' de milion de oameni, da? Buba e ca timpitii aia ajung sa omoare pe altii prin timpitenia lor si e posibil ca ei sa scape...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Societatea se apără astfel de moarte. Starea de urgență restrânge libertățile democratice de nevoie, nu din răutate, sau că are ceva cu tine.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fiecare vede lucrurile cum vrea.
Daca ti se restrangea drepturile si liberatile, masurile luate aseara erau OBIGATORII, NU RECOMANDATE.
Din pacate oamenii nu inteleg de vorba buna si asemnea masuri TREBUIAU luate.
Dar POTI iesi dupa paine si cu ocazia asta te si plimbi.Bineintes NU in partea opusa a orasului.
Bunicii nostri au fost chemati in razboi, nu inteleg de ce este asa greu sa stai in casa.

| minrest a răspuns:

Nu astea sunt drepturile si libertatile cetatenesti... Alegeri libere, libertatea presei, separatia puterilor in stat, dreptul de a fi judecat dupa legi publicate; astea sunt drepturile si libertatile cetatenest; deplasarea doar in timpul zilei nu tine la putere un singur partid, este? Daca pastrezi un metru distanta, nu mai poti sa votezi cu cine vrei? Masurile astea sunt pe timpul epidemiei; dar nu ating oricum nici un drept, si nici o libertate.

| alina2k18 a răspuns:

laughing Nu se plang americanii de drepturi si se plang romanii de au stat sub counism pana acum 30 ani laughing
E PANDEMIE in caz ca nu te-ai prins laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Ete pla, nu se plâng americanii se bat pe hârtie igienică și în China sunt abuzați oameni care nu au nici o treabă cu virusul. Noi suntem norocoși că sistemul nostru e mai blând, sau mai prost pregătit cum ar spune mulți.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, e dreptul tău să te plimbi infectat și să omori oameni love struck

| Nemessys a răspuns:

Te incuie cineva in casa?

| numesiprenume0 explică (pentru Nemessys):

Prin masurile ce se iau da. Nu stiu daca ai vazut acel comunicat de presa, dar poti face puscarie daca nu respecti noile reglementari...

| Nemessys a răspuns (pentru numesiprenume0):

Atat timp cat totul este facut pentru binele populatiei, chiar crezi ca mai conteaza cat de stricte sunt regulile? Doar nu te pune intr-o camera de 1m patrat si iti da apa si mancare ca la puscarie. Stai in propria ta casa, facand ce vrei, iesind afara numai pentru a-ti cumpara ceva si gata.

| numesiprenume0 explică (pentru Nemessys):

Nu toti pot ramane la casele lor...

| NLS a răspuns (pentru numesiprenume0):

Doamne ajuta sa se puna si in practica... nu stau in tara, dar am citit ca ieri si azi prin unele orase era plin de lume prin parcuri, la gratare, iar la magazine, puhoi...

Nici in Germania nu se respecta cu sfintenie recomandarile, ca atare incepand de saptamana viitoare o sa fim si noi incuiati, si o sa mai avem voie doar la munca, cu bilet de voie...
Compania noastra se gandeste oricum sa inchida (o vreme), ca nu mai avem comenzi.

| danutzu96 a răspuns (pentru NLS):

Ai auzit bine, bucurestenii erau la gratare si la plimbare prin parc …

| AC4S4 a răspuns:

Orice decizii se iau, pentru romani nu e bine nicicum. Mereu au ceva de comentat. Daca se inchid scolile nu e bine, daca raman deschise iar nu e bine. Daca se restrang drepturi in aceasta perioada e dictatura, ca guvernul vrea sa instaureze noua ordine mondiala. Unii cer sa fie armata pe strada. Altii vor sa fie inchise cu lacate locuintele.

Se poate intelege ezitarea guvernului in a lua decizii importante, din moment ce la orice miscare, se aduc acuze.

Au strigat toti pe Facebook, la televiziuni, oriunde, ca vor stare de urgenta. Cand s-a decretat, au dat-o invers, ca nu e nevoie, ca se impune dictatura.

| Apokales a răspuns:

Si ce ai vrea, sa supunem la vot daca sa stam sau nu in case? Cu democratia, asa cum o visezi tu si multi altii, mori de foame.

| romeo78 a răspuns:

Democrație este din Grecia Antică ca termen. Dar, sunt situații, iar dacă nu ați auzit, s-a obținut derogare de la Comisia pentru drepturile omului a anula toate drepturile cetățenești, în afară de libertate și sănătate.
Da, orice îngrădire este binevenită atât timp cât există indivizi și individe cu o nesimțire cât Casa Poporului, care deși știu că vin din țări de unde se moare pe capete, deși li s-a spus frumos că trebuie să stea la izolare 14 zile au ieșit pe străzi, la cumpărături! De ce, ceilalți cetățeni, spitale, medici, asistente sunt, după aceea, obligați, să intre în carantină?
Astfel de indivizi, individe i-aș executa pe loc! Nu văd de ce trebuie toți să suferim pentru unii cu obrazul gros!
Trebuie măsuri mai dure, ca în China cu apartamente închise cu lacăt pe exterior de autorități, dacă nu înțelegi de bună voie!

| danutzu96 a răspuns:

Ia mai citeste un pic ce inseamna stare de urgenta, Cand e stare de urgenta unele drepturi si libertati pot fi limitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e spre binele nostru și a familiei și nu numai
Odată cu dispariția acestui virus totul va fi ca înainte. Democrație. Nu o sa dureze o veșnicie trebuie luate masuri de protecție trebuie sa urmam exemplul Chinei ma cam îndoiesc da asta dar na, ar fi singura opțiune sa scăpăm de acest virus din moment ce nu exista vaccin. Mie unu mi se rupe de acest virus dar nu as vrea sa îl transmit și altora care sunt bătrâni și cu boli cronice cu sistemul imunitar scăzut
Masurile sunt luate pentru siguranță noastră eu unu nu mi-as dori sa ii transmit acest virus mamei ar fi șanse mici sa supraviețuiască...ce ar mai fi sa ieșim cu toții ar fi prăpăd în Italia 600 de persoane au murit în 24 de ore deci nu e de gluma cu acest virus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci,dacă vreau să-ți *** un cuțit în picior și nu-mi permite legea, este o lege antidemocratică? Câți ani ai? Sper mai puțin de 12.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Democrație? Aia nu a existat niciodată prietene, cu virus sau fara. Trebuie sa facă asta sa nu o i-a o razna oamenii și să înceapă revolutii, că nu sunt mulțumiți de stat respectiv (politie, medici, conducători) și s-ar forma un haos total.

| Andrei200202 a răspuns:

Da. Care i problema? In astfel de situatii e nevoie de strictețe.

Răspuns utilizator avertizat
| IonutPetre12 a răspuns:

M ai lasat fara cuvinte.