| dana_8812 a întrebat:

Sint divortata de 2 ani si in acest timp fostul sot nu a dat copiilor pensia alimentara stabilita prin lege. unde sa depun o plangere penala? la politie sau la parchet?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art. 305 Cod penal, care incrimineaza fapta de neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere stabilite, cercetarea penala se face la plangerea prealabila a persoanei vatamate iar conform Codului de procedura penala plangerea, in acest caz, se adreseaza organului de politie judiciara.
Ma intreb de ce ati asteptat atata timp, trebuia sa depuneti plangerea penala dupa ce nu a achitat pensia de intretinere o perioada de 2 luni. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Hey! la parchet, mai bine sau la tribunal.

| Aiicha a răspuns:

La tribunal, dar nu stiu daca se va rezolva ceva, mama a facut o cerere acum 3-4 ani pentru pensie, si nu sa concretizat nimic.big grin totul depinde de fostul sot, daca are un loc de munca stabil, ca altfel nu are cum sa va dea banii sad