| veraxaadrian100 a întrebat:

Salut, cine ma poate ajuta cu un model de cerere pentru plangere la politie pentru pensia alimentara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La politie poti face plangere penala, pentru abandon de familie, doar daca parintele ce a fost obligat la plata, printr-o hotarare judecatoreasca, nu respecta acea hotarare si numai dupa ce au trecut 3 luni de neplata, conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."
Daca aceasta este situatia n-ai nevoie de model, te duci la politie, insotit de celalat parinte (daca esti minor) si acolo iti vor spune cum sa faci plangerea.
Daca n-ai hotarare judecatoreasca atunci parintele debitor trebuie actionat in judecata, printr-o cerere depusa la judecatoria de care apartine domiciliul lui. Gasesti pe internet modele de cerere pentru acest caz si este bine sa angajezi un avocat.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La un avocat găsiți sprijinul. Orice plângere ajunge la tribunal unde aveți nevoie de un avocat.
Mai ales în cazul în care vă aflați cu pensia alimentară.
Succes!

| GopnikulBogdan a răspuns:

Simplu. Mergi cu părintele la poliție și întrebi despre pensia alimentară. Succes