| Pater a întrebat:

Situatia comorientilor este relevanta in materia succesorala, pentru ca numai cel care exista are capacitate succesorala si se poate prezenta la deschiderea succesiunii. Dar nu inteleg.chiar daca ar reusi sa se stabileasca care a decedat mai intai, cei care au murit la cateva secunde mai tarziu oricum nu se mai pot prezenta la deschiderea succesiunii...tot morti raman... I'M CONFUSED. Ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| corasa a răspuns:

Nu trebuie sa se prezinte fizic la deschiderea succesiunii. Daca A si B sunt sot si sotie iar A moare intr-un accident de fata cu B, iar B vazand lucrul acesta face infarct, situatie de fapt ce poate fi probata, situatia juridica e simpla: B il mosteneste pe A, moare la 20 de secunde dupa, iar cine-l mosteneste la randul lui pe B va culege automat si ce B a mostenit de la A, bineinteles aplicandu-se toate regulile in materie de succesiuni. Situatia comorientilor a fost instituita pentru cazurile in care NU se poate stabili cine a murit primul si cine a murit ulterior.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ce spui tu dar omiti un lucru, in locul aceluia se pot prezenta mostenitorii lui(prin reprezentare) si uneori este foarte important acest fapt, mai ales atunci cand dupa primul decedat ramane o masa succesorala importanta. Numai bine!