| voiculescueugen a întrebat:

M-am tot interesat pe mai multe surse si vad ca nimeni nu poate sa-mi dea si mie un raspuns la problema mea, care este urmatoarea :
In anul 2008 parintii mei au facut un act (de vinzare cumparare, de donatie, cu clauza testamentara, nu stiu ca mie nimeni nu mi-a spus nimic) catre fratele meu. In 2008 mai tarziu mama a decedat si la inmormantare fratele mi-a spus ca eu nu am nici un drept ca el are acte pe tot. Bine inteles ca m-am suparat ca am fost exclus ca mostenitor din start, dar m-am resemnat cu ideea ca ai mei au avut un singur fiu. Din nefericire in decembrie 2012 fratele meu a decedat. Am fost anuntat prea tarziu ca sa ajung la inmormantare si mi s-a spus sa-mi vad de teaba ca nu am nici un drept la nimic.
Ca surpriza acum am primit de la notariatul din localitatea decedatului o citatie(in care este trecut numele si prenumele localitatea str si atat de parca Posta Romana ma cunoaste personal) sa ma prezint la succesiune pe data de ……la ora 8. Nu mai inteleg nimic. Am fost la un notariat din localitate si am facut un act de acceptare al succesiunii pe baza cetificatului de deces care mi-a fost trims de catre organele in drept.
Nu stiu de unde sa aflu ce contine masa succesorala ca sa nu ma prezint nepregatit (financiar si moral), si cam ce parte mi se cuvine. Mentionez ca sunt singurul frate, am doi copii, fratele meu casatorit si nu are copii, tatal meu inca traieste.
Fiind departe de localitatea decedatului nu am cum sa fiu prezent la ora 8 se poate schimba ora?
Cu deosebit respect pentru rezolvare

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

In primul rand, spune exact ce fel de act are fratele tau, pentru a-ti da un raspuns cat mai corect. Nu exista vanzare sau donatie cu clauza testamentara. Daca mama ta a decedat, se va dezbate jumatatea ei de drept. Cealalta jumatate e a tatalui tau, care inca este in viata. Din jumatatea mamei, tata are 1/4 (+ jumatatea lui de drept), iar tu si fratele tau 3/4 (adica 3/8 fiecare, pentru ca aveti drepturi egale). Acestea sunt cotele din mostenire stabilite de lege.
Chiar daca fratele tau are act, tu ai dreptul la rezerva succesorala, in calitate de mostenitor rezervatar (adica, desi parintii ii dau casa unui frate, legea ii obliga sa iti respecte partea ta de 3/16 din masa succesorala, pentru ca si tu esti copilul lor). Rezerva ta, in calitate de fiu este jumatate din cota legala de 3/8, adica 3/16. Astfel, obligatoriu tu ai dreptul la acei 3/16. Ceea ce inseamna fie ca poti ataca donatia (daca actul fratelui e donatie), fie te poti intelege cu fratele tau sa iti dea o suma de bani (reprezentand acea parte a ta de 3/16). Daca actul fratelui e vanzare, iar tu tii neaparat sa te judeci, poti dovedi foarte usor ca vanzarea e de fapt donatie deghizata (evident parintii nu au luat bani de la fratele tau), si lipsind pretul, actul poate fi desfiintat.
Chiar daca fratele tau are act, esti si tu fiul parintilor tai. Deci nu te-a exclus nimeni. De asta ai fost citat de notarhappy Ce ti-am zis, e cu mostenirea mamei tale.
Mostenirea fratelui, se va rezolva separat. In cazul fratelui tau, pentru ca el a fost casatorit, dar nu a avut copii, la succesiune vii tu, sotia fratelui, si tatal tau. Fiecare cu o cota de 1/3 din mostenire.
Acum, pentru ca nu ati dezbatut succesiunea mamei, in cartificatul de mostenitor dupa mama, va fi trecut si fratele ca mostenitor (pentru ca a murit dupa mama). Iar partea fratelui din mostenirea mamei se va cumula cu bunurile lui. Deci cand se va dezbata mostenirea dupa frate, masa succesorala va cuprinde: jumatate din bunurile pe care le-a dobandit cu sotia+ ceea ce primeste de la mama.
Asa ca, vor fi doua succesiuni diferite. Tu ai de platit doar suma de bani corespunzatoare cotei ce iti revine din fiecare mostenire. Mai exact, fiecare isi plateste partea si suporta datoriile succesiunii, in limita cotei ce o primeste.
Nu stiu cat ai inteles, dar iti recomand sa iti notezi pe hartie ce ti-am zis, ca sa fie totul mai clarhappy

| voiculescueugen explică (pentru raluk27):

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Mi se pare extraordinar. Mi-ati luat o piatra de pe inima. Daca mai am nevoie de sfaturi in urma succesiunii de marti cum pot sa va contactez?

| raluk27 a răspuns (pentru voiculescueugen):

Am lasat mesajhappy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ia legatura cu notarul public care ti-a trimis citatia, de la acesta poti afla ce contine masa succesorala si cota pe care o mostenesti, precum si cam cat ar fi costul pentru partea ta. De asemenea tot acesta poate schimba ora stabilita.