| anonim_4396 a întrebat:

Somajul tehnic 75% se impoziteaza?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se retin contributiile la fondurile speciale si se impoziteaza, la fel ca si la salariul normal.

| aXy99 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Angajatorul plateste 75% din brut, tu primesti 75% din net

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Indemnizatia de somaj tehnic, acum in starea de urgenta, nu se plateste de angajator ci de stat, doar ca statul nu plateste direct salariatilor ci prin intermediul angajatorului.

| nukeyly a răspuns:

1. Nu m-ar mira, nimic nu este gratis, somajul este un venit, dobanda ce o iei la trezorerie este un venit si deci impozitat ca profit 3% parca,
2. de ex la un refugiat (de razboi) cu pensie normala de 900 ron+1100 ron=2000 ron, ii poti ataca (si cere pentru tine parca 30%) legal cei 900 ron dar nu si cei 1100 care au "imunitate parlamantara" poate ai? noroc si somajul tehnic intra "aici "
3. dar cum statul e cel mai mare hot legal(si nu cred ca ma poate contrazice cineva) speranta e moarta de mult pe camp.
4.
https://www.calculatorvenituri.ro/calculator-somaj-tehnic
https://legislatiamuncii.manager.ro/a/9081/somajul-tehnic.html

| M1989 a răspuns:

Criza asta economica ce s-a creat in urma carantinei o sa ne aduca la sapa de lemn.